ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Miejskiego Brody
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Archiwum do 01.09.2010

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Informacja dla podatników którym w roku 2009 zastosowano zwolnienie w podatku od nieruchomości za pozostałe budynki.

Informacja ogłoszona dnia 2010-08-30 20:49:44 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

 

Informuje się, że prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp., sygn. akt I S.A./Go 248/09 z 16 czerwca 2009 r., w związku ze skargą Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze na uchwałę Rady Gminy Brody z 19 września 2008 r. Nr XX/139/08 w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości , stwierdzono nieważność w/w uchwały w części przyznającej zwolnienie od podatku od nieruchomości powierzchni budynków pozostałych przekraczających 50m2 będących w posiadaniu emerytów i rencistów, których wyłącznym źródłem utrzymania jest emerytura lub renta.
W związku z tym w roku 2010 zostanie tym osobom ponownie naliczony podatek za 2009 rok bez zastosowania powyższego zwolnienia. Równocześnie informujemy, że uchwała na rok podatkowy 2010 również nie zawiera powyższego zwolnienia.
 

Wyjaśnienie

W dniu 10 kwietnia 2009 r. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. skargę na uchwałę Rady Gminy Brody z dnia 19 września 2008 r., Nr XX/139/08 w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości, w części obejmującej § 2 pkt 4 Prokurator w swojej skardze wniósł o stwierdzenie nieważności tej części uchwały, w której Rada Gminy Brody zwalniała z podatku od nieruchomości powierzchnię budynków gospodarczych przekraczających 50m2 będących własnością emerytów i rencistów, których wyłącznym źródłem utrzymania jest emerytura lub renta.
Prokurator uznał, iż rada Gminy nie ma kompetencji do stosowania ulg podatkowych oraz do ustanowienia zwolnień podatkowych o charakterze podmiotowo - przedmiotowym.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim 16 czerwca 2009 r. przychylił się do skargi Prokuratora Okręgowego, w którym stwierdzono nieważność § 2 pkt 4 uchwały Nr XX/139/08 Rady Gminy brody z dnia 19 września 2008 r. w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości . W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż uchwała w zaskarżonej części narusza przepisy Konstytucji RP oraz art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podkreślił, że rację ma skarżący, iż uregulowane w § 2 pkt 4 zaskarżonej uchwały Rady Gminy Brody odpowiada pojęciu innej ulgi podatkowej niż zwolnienie przedmiotowe, a Rada Gminy jest uprawniona na mocy art. 7 ust. 3 ustawy podatkach i opłatach lokalnych do wprowadzenia tylko zwolnień przedmiotowych. Z uwagi, że „zwolnienie" dotyczy budynków gospodarczych przekraczających 50 m2, uznać należy je za inną ulgę niż zwolnienie przedmiotowe. Wprowadzając, na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych „inne zwolnienia przedmiotowe" rada Gminy nie może odnosić tego zwolnienia do niektórych tylko podatników. Zamysłem Rady Gminy Brody było udzielenie ulgi podatkowej emerytom, rencistom, a art. 217 Konstytucji RP i art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że rada Gminy nie może wprowadzać zwolnień określonym podmiotom. Zdaniem Sądu niedopuszczalne jest stanowienie przepisów niezgodnych z Konstytucją, nawet gdyby były one korzystne z punktu widzenia jakiejś grupy podatników.


Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 16 czerwca 2009r. w sprawie skargi Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze jest prawomocny.
 

Grzegorz

 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Gmina Brody
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
admin
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2010-08-30
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
admin
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2010-08-30 20:46:28
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2010-08-30 20:49:44
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2010-12-06 22:22:03
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2877 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony